14. 5. 2018
Až 25 % lidí, kteří vloni získali hypoteční úvěr, by jej letos už nedostali. Proč? Banky v Česku i na Slovensku zpřísňují podmínky. Proč? Obávají se tzv. přehřátí trhu. Jinými slovy hrozí fakt, že lidé by ztratili schopnost hypotéku splácen, banka by byla nucena si nemovitost „vzít“ a tím by se spustil velký problém.
Jaké indicie tomu naznačují?
Zvyšuje se zadluženost v poměru k příjmům. Každému klientovi musí po úhradě splátky hypotečního úvěru, pojištění a dalších povinných plateb, zůstat nějaká částka tzv. na žití. A tato částka se u klientů stále snižuje.
Hypotéka na celý život
Postupně se také zvyšuje doba, na kterou si lidé berou úvěr. Třeba na Slovensku byla průměrná délka hypotéky 25,5 roku, letos je to o téměř rok více. 63 % lidí si vzalo úvěr na nejdelší možnou dobu, tedy na 30 let.
Úrokové sazby rostou
I toto je logická reakce Národní banky. Aby bylo zamezeno poskytovat tzv. rizikovým klientům hypotéky, zvyšuje se i cena půjčených peněz. Úroková sazba je teď nejvyšší za poslední dva roky. I díky tomuto opatření se počet poskytnutých hypotečních úvěrů snižuje.
Co to znamená, když chcete prodávat?
Pomalu končí nejlepší období na prodej nemovitosti za posledních několik let. Méně lidí dostane hypotéku. A pokud ano, banka jim půjčí menší částku. To způsobuje, že lidé nebudou moci kupovat v takovém množství a až tak „drahé“ nemovitosti. Pokud tedy zvažujete prodej, je dobré příliš neváhat.
Budete-li chtít v této věci cokoli vědět, ozvěte se mi, rád vám poradím.
Autor: Miroslav Hlaváč
Jmenuji se Miroslav Hlaváč, jsem certifikovaný realitní makléř a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o.
Mám za sebou kurz Czech Edu Academy zakončený odbornou zkouškou.
Pomáhám svým klientům prodat jejich dům, byt nebo pozemek v okamžiku, kdy to klienti potřebují.
Postarám se o to, aby:
- vše proběhlo hladce
- prodej se uskutečnil za co nejlepší možnou cenu
- a celý proces byl pro Vás příjemným zážitkem.